zd wnętrza kościoła Wniebowzięcia NMP i bł. ks Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

12 maja 2024 r. 

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

1. Msze św. w niedzielę o godz.: 730, 900, 1030, 1200, 1700 i 1830 .  W tygodniu Msze św. codziennie o 800, 1700  i 1830

2.       Obchodzona dziś w Kościele Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego od 2004 roku dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów obchodzona jest w VII niedzielę Wielkanocną, a nie dokładnie w 40-ym dniu po Zmartwychwstaniu, lecz po to, aby dać wiernym możliwość pełniejszego i głębszego przeżycia tego dnia. Bowiem nie we wszystkich krajach dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

3.       Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy wielką radość przyjęcia dzieci do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali tę uroczystość – kapłanom, szczególnie ks. Miłoszowi, katechetom, rodzicom i bliskim. Najbliższy tydzień to Biały Tydzień. Nie ustawajmy w modlitwie za dzieci, za ich rodziny i towarzyszmy im pięknie każdego dnia.

4.       W najbliższych dniach w liturgii Kościoła obchodzić będziemy:

v  w poniedziałek                        - wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z Fatimy.

v  we wtorek                   - święto św. Macieja Apostoła.

v  w czwartek                  - święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika – patrona Polski.

v  w przyszłą niedzielę   - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość odpustowa w rektoralnym kościele akademickim OO. Jezuitów. W piątek 10 maja rozpoczęła się nowenna, a więc szczególne dni modlitw o dary Ducha Świętego.

5.       Trwa piękny miesiąc maj poświęcony szczególnej czci Najświętszej Maryi Pannie. NABOŻEŃSTWA MAJOWE w naszym kościele codziennie, w dni powszednie po Mszach Św. o godz. 8.00 i 17.00, w niedzielę po Mszy Św. o godz. 18.30  Pamiętajmy także o naszej domowej wspólnej modlitwie, o wspólnym śpiewaniu litanii, do czego szczególnie w maju zachęcamy.

6.       Przeżywamy okres wielkanocny. Przypominamy o tym wszystkim, którzy nie byli jeszcze u spowiedzi i komunii św. wielkanocnej.

7.       W poniedziałek spotkanie Kręgu Biblijnego po wieczornej Eucharystii.

8.       We wtorek wieczorem spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej.

9.       W najbliższą środę organizujemy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego. Elektroodpady przynosimy tylko w najbliższą środę na teren podwórka parafialnego od strony Biura do godz. 15.00

10.   W piątek 17 maja przypada 60 rocznica święceń kapłańskich ks. prałata Józefa Nowakowskiego. Z tej okazji zapraszamy na Mszę Św. o godz. 17.00 Z tej okazji Ks. Józefowi już dziś składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości bożych darów, czułej opieki Matki Najświętszej-naszej królowej Wniebowziętej i przemożnego wstawiennictwa bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Niech Dobry Bóg błogosławi !

11.   W sobotę 18 maja organizowany jest XVIII już RAJD ROWEROWY śladami bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Bliższe informacje i adresy gdzie się można zapisać na plakatach.

 12.   Za tydzień w niedzielę 19 maja odbędzie się w Toruniu Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: WIERNI DZIEDZICTWU JANA PAWŁA II
– ZJEDNOCZENI DLA ŻYCIA, RODZINY, OJCZYZNY. Rozpoczęcie Mszą Świętą w Katedrze o godzinie 12.30. W czasie Eucharystii odnowiePrzyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po zakończeniu Mszy Świętej - około godziny 14.00- przemarsz przez centrum miasta na Rynek Staromiejski.

13.   Za tydzień przypada trzecia niedziela miesiąca, kolekta tego dnia przeznaczona będzie na nasze prace remontowe i konserwatorskie.

14.   Msza Św. w rocznicę I Komunii Świętej dla dzieci z klas czwartych w niedzielę 26 maja o godz. 10.30 Okazja do spowiedzi św. przed uroczystością dla dzieci, rodziców i bliskich w piątek 24 maja o godz. 18.00

15. Już dziś informujemy że w 7 czerwca br. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada 25-ta rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Diecezji Toruńskiej jak również beatyfikacji bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego, naszego patrona - kapłana, który żyjąc pośród nas, wzrastał w świętości i dał świadectwo wiary i miłości, aż po ofiarę z własnego życia. Zapraszamy wszystkich do wspólnego dziękczynienie w piątek 7 czerwca o godz. 16.00 Będziemy dziękować Dobremu Bogu za te wydarzenia Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, w której modlił się św. Jan Paweł II.

16. Zapraszamy także do wzięcia udziału w wydarzeniu ewangelizacyjnym jakim jest Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która odbędzie się od 1 do 12 sierpnia br. Informacje o przewodnikach, trasie i grupach na stronie pielgrzymka.diecezjatorun.pl

17.   Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, do uczestnictwa w każdą środę w nowennie do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 7.30 i 18.00 i do codziennej Adoracja Najświętszego sakramentu w godzinach od 17.30 do 18.30 

18.   O poprowadzenie adoracji wspólnotowej w piątek 17 maja prosimy Wspólnotę Miłosierdzia Bożego a w piątek 24 maja Scholę, rodziców dzieci i ich bliskich.

19. Polećmy Bogu śp. Irenę Chaczyńską, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.00            

Dobry Jezu a nasz Panie ….

 

 

Kościół Wniebowzięcia NMP i bł. ks Stefana W. Frelichowskiego

posiada niepowtarzalną średniowieczną atmosferę tworzoną przez wydłużone okna, masywne filary międzynawowe i skarpy wewnętrzne, ale przede wszystkim równą wysokość naw i prezbiterium, zamkniętych sklepieniem gwiaździstym.

W wyposażeniu Kościoła dominują monumentalne gotyckie freski z XIV wieku, barokowe i rokokowe ołtarze, renesansowe organy, ambona i epitafia toruńskich rodzin patrycjuszowskich.

W prezbiterium obok rokokowego ołtarza głównego znajdują się pięknie rzeźbione gotyckie stalle z pierwszej połowy XV wieku i barokowe mauzoleum Anny Wazówny.

Image
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu

ul. Panny Marii 2, Torun, Poland

parafiawnmptorun@gmail.com

Ważne linki:
Image
© {2004} projesjonalni.pl