Ogłoszenia duszpasterskie

 

PODZIĘKOWANIA

Dla wszystkich naszych Parafian wielkiego serca przyszły podziękowania:

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

29 stycznia 2023 r. 

IV Niedziela Zwykła

 1. Msze św. o godz.: 730, 900, 1030, 1200, 17.00 i 1830.  W dni powszednie Msze św. o godz.: 800, 1700  i 1830  

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie! Papież Franciszek mianował biskupem gliwickim ks. prał. Sławomira Odera, kapłana diecezji toruńskiej. Jestem niezmiernie wdzięczny Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza dla bratniej diecezji gliwickiej, która podobnie jak nasza diecezja została utworzona przez św. Jana Pawła II w 1992 r. Bardzo się cieszę z tej nominacji oraz z całego serca gratuluję biskupowi nominatowi. Mianowanie ks. prał. Odera nowym biskupem gliwickim jest również wyróżnieniem i zaszczytem dla naszej diecezji. Biskup nominat przez wiele lat posługiwał w Rzymie, odbył tam studia, następnie pełnił funkcję moderatora kleryków w rzymskim seminarium, a od 2000 r. był prezesem Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie Rzymu, następnie od 2013 był wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego w wikariacie diecezji rzymskiej. Przez wiele lat był zaangażowany w duszpasterstwo jako rektor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre w Rzymie oraz był kapelanem wspólnoty sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP z Genui. Po powrocie do diecezji toruńskiej został ojcem duchowym kapłanów i uczestniczył w formacji permanentnej duchowieństwa. Jest również sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Był postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, a obecnie jest postulatorem procesu Karola i Emilii Wojtyłów, rodziców św. Jana Pawła II. Był również zaangażowany w procesy beatyfikacyjne osób związanych z naszą diecezją. Wyróżnia się głęboką duchowością, kulturą osobistą, taktem i miłością do Kościoła. Jestem wdzięczny ks. prał. Oderowi za jego zaangażowanie w życie diecezji toruńskiej, a przede wszystkim za szerzenie kultu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i pracę na rzecz procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej s. Magdaleny Mortęskiej. Dziękuję mu także za troskę o życie duchowe duszpasterzy, którą przez ostatnie lata realizował z pełnym oddaniem.
Posługa biskupa we współczesnych czasach jest zaszczytem i radością, ale jest także dźwiganiem krzyża odpowiedzialności za ludzi i sprawy Kościoła. Z tego względu wymaga głębokiej wiary, ofiarnej miłości, nadziei, odwagi i roztropności! Jestem przekonany, że biskup nominat posiada liczne charyzmaty i jest bardzo dobrze przygotowany do nowych zadań, ale jak każdy z nas potrzebuje modlitewnego wsparcia. Bardzo proszę o modlitwę w intencji biskupa nominata i diecezji gliwickiej. Do czasu ingresu i święceń biskupich proszę w miarę możliwości o włączenie do modlitwy powszechnej, w czasie Mszy św., wezwania za posługę biskupa nominata Sławomira Odera w diecezji gliwickiej.
                                                                                                                      Z modlitwą i błogosławieństwem bp Wiesław Śmigiel

 1. W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy 110 rocznicę urodzin, a dziś rocznicę sakramentu Chrztu Świętego naszego błogosławionego patrona Stefana Wincentego Frelichowskiego. Wspominając te wydarzenia rozpoczynamy wyjątkowy czas modlitwy i wielu całorocznych spotkań mających na celu wyproszenie u Boga łaski rychłej kanonizacji. Tym samym, rozpoczynamy duchowe przygotowania do uroczystości odpustowych w dniu 23 lutego, kiedy obchodzić będziemy 78 rocznicę śmierci błogosławionego. W tym roku uroczystościom odpustowym przewodniczył będzie i homilię wygłosi J.E. Ks. biskup Wiesław LECHOWICZ – Biskup Polowy Wojska Polskiego.
 1. Dziś o godz. 17.00 ostatnia w tym roku Msza Św. KOLĘDOWA dla mieszkańców ulic: Krasińskiego, Mickiewicza, Bydgoskiej, Derdowskiego, Franciszkańskiej, Starego Rynku i Chopina. W czasie tej Eucharystii modlimy się  z tymi, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się na przyjęcie kolędy w domu. Po Mszy Św. święcimy dewocjonalia tj. obrazy, krzyże, różańce lub inne przedmioty kultu, które zakupiliśmy w ostatnim czasie.
 1. W najbliższych dniach w liturgii kościoła obchodzić będziemy:
 • we wtorek - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera.       
 • w czwartek - ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
 • w piątek - wspomnienie dowolne św. Błażeja, biskupa i męczennika.
 1. Środowe ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO zwane jest w naszej polskiej tradycji Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest pamiątką przyniesienia Dzieciątka Jezus do Świątyni Jerozolimskiej. Obchodzone w całym Kościele już od V w. łączone było zawsze z procesją ze świecami. [dlatego na liturgię przynosimy ze sobą świece] W wieku X upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec i trwa do dziś, bowiem Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam właśnie Chrystusa jako Światłość Świata. Przyniesiona przez nas świeca ma nam nieustannie przypominać, że to właśnie Chrystus oświeca drogi naszego życia.
 2. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy także ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy szczególnie osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich, żyjąc według rad ewangelicznych. Tego dnia kolekta przeznaczona będzie dla klasztoru Sióstr Karmelitanek w Łasinie.
 3. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego w tym dniu modlić się będziemy również w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
 4. W środę poranna Msza Św. w intencji Rycerstwa Niepokalanej.
 5. W czwartek wspomnienie św. Błażeja – patrona od chorób gardła i krwotoków. Zgodnie z tradycją chrześcijańską po każdej Mszy Św. udzielać będziemy specjalnego błogosławieństwa chorym na gardło i proszącym o jego wstawiennictwo.
 6. W tym tygodniu przypadają dni Eucharystyczne – I czwartek i I piątek, i I sobota miesiąca. Zachęcamy w tych dniach do szczególnej modlitwy w intencji powołań, jak również do modlitwy wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata.
 7. W tych dniach kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Tylko ks. Dominik swoich chorych odwiedzi w drugim tygodniu lutego – dokładnie w drugi piątek i drugą sobotę miesiąca.
 8. U progu nowego roku i nowego miesiąca pamiętajmy o Sakramencie Pokuty i Pojednania. Zachęcamy do praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Spowiedź św. pierwszopiątkowa od godz. 16.00
 9. Jak zawsze zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. W zakrystii można nabyć nowy numer Katolickiego Tygodnika „Niedziela” i miesięcznik „W naszej Rodzinie”.
 10. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w ciągu tygodnia, szczególnie do udziału w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 7.30 i 18.00, do uczestnictwa w Eucharystii i CODZIENNEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od 17.30 do 18.30
 11. O poprowadzenie adoracji wspólnotowej prosimy: w piątek 3 lutego Pomocników Maryi Matki Kościoła, a w piątek 10 lutego Młodzież.
 1. Polecamy Bogu zmarłą: śp. Urszulę Speina.                 

Dobry Jezu a nasz Panie …

  

 

 

PLAN MSZY ŚWIĘTYCH KOLĘDOWYCH

Podobnie jak w roku poprzednim zapraszamy serdecznie Parafian na specjalne Msze święte w kolejne niedziele stycznia na godzinę 17.00 – które będziemy odprawiali w Waszej intencji.

Po tej Mszy świętej będą poświęcone święte obrazy i krzyże, które kupiliście w ostatnim czasie.


1 stycznia – 17.00

Bema

Szosa Chełmińska

8 stycznia – 17.00

Matejki

700-lecia

Morcinka

15 stycznia – 17.00

Gałczyńskiego

Moniuszki

Tuwima

Legionów

Grudziądzka

Odrodzenia

Bawarczyków

22 stycznia – 17.00

Kraszewskiego

Słowackiego

Szymanowskiego

Wita Stwosza

Prusa

29 stycznia – 17.00

Krasińskiego

Mickiewicza

Bydgoska

Derdowskiego

Franciszkańska

Stary Rynek

Chopina

 

 

MODLITWA ŚW. JANA PAWŁA II O POKÓJ NA ŚWIECIE

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny ! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń. Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, by ustały wszelkie prowokacje i przygotowania do wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny.       Amen.

 

MODLITWA O POKÓJ ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. JANA PAWŁA II

 

Dobry Ojcze, nakazałeś ludziom, by czynili sobie ziemię poddaną. Dałeś przykazania, aby żyli spokojnie, bezpiecznie, w miłości. A ja tak często zapominam o tym, że przykazania mnie nie ograniczają, ale są dla mnie wielkim dobrem.

Święty Jan Paweł II powiedział, że "sprzeciwiając się planom Boga Stwórcy, człowiek wprowadza nieporządek, który niechybnie odbija się na reszcie stworzenia. Gdy człowiek nie żyje w pokoju z Bogiem, nie ma pokoju na ziemi".

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, papieża pokoju i pojednania, proszę Cię, Ojcze, o dar pokoju. Proszę o pokój w moim sercu, o pokój w mojej rodzinie, w mojej Ojczyźnie, na całym świecie. Nie pozwól, abym kiedykolwiek sprzeciwił się Twoim planom. I proszę o dar wiary dla rządzących, by i oni nie sprzeciwiali się Tobie.  Amen.

 

 

MODLITWA O USTANIE PANDEMII CORONA WIRUSA

 ZA WSTAWIENNICTWEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIEDZA STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO

 

Błogosławiony Księże Stefanie ! Twoje serce nieustannie żyło głębią wiary / i pełnią miłości Boga. / W twojej duszy nigdy nie gasła nadzieja /
i harcerski zapał. / Nawet za cenę pogardy i cierpienia, nieustannie wzrastałeś w bezgranicznej służbie bliźniemu, /- aż do ofiary
z siebie. Przykładem kapłańskiego życia, a w nim umiłowaniem Eucharystii, pokazałeś jak być, w utrudzonym świecie, silnym i jasnym płomieniem Chrystusa - darem światła napełniającego Duchem Świętym. Gorliwość i pokora pozwoliły Ci stać się wzorem ewangelicznego siewcy.

Prosimy Cię błogosławiony księże Wincenty , módl się za nami, byśmy przeżywając czas pandemii i doświadczając zaraźliwej choroby nie tracili wiary, ale tak jak Ty potrafili nie ustawać w wysiłkach by w imię Chrystusa służyć sobie wzajemnie i dzielić się miłością. Uproś nam tę łaskę ! Niech Bóg, którego Imię zostało wezwane, w swojej wielkiej dobroci, odwróci od nas zarazę i zmiłuje się nad nami.

Temu wstawiennictwu zawierzamy cały Kościół, naszą umiłowaną Ojczyznę i naszą parafię. Kapłanom uproś łaskę wytrwałości i moc Ducha Świętego, chorym łaskę zdrowia, łaskę pokoju wszystkim żyjącym w zamęcie, siłę i wytrwałość lekarzom i pielęgniarkom. Niech radości spotkania Boga w niebie dostąpią wszyscy Ci, którzy z twego świata odchodzą.

Błogosławiony Księże Stefanie Wincenty - módl się za nami.    Amen.

S U P L I K A C J A

Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami…

 1.   Od powietrza, głodu, ognia i wojny                W.  Wybaw nas Panie
 2.   Od nagłej i niespodzianej śmierci                   W.   Zachowaj nas Panie
 3.    My grzeszni Ciebie Boga prosimy                 W.   Wysłuchaj nas Panie

 
 

APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Pokój wam!

Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.

Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach.

Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem. 

Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu - nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary. W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych.

W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela: Pokój Wam!

Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz Biskup Wiesław

 Nowenna do błogosławionego ks. Stefana W Frelichowskiego. Plik PDF.

 

MODLITWA O OWOCE SYNODU

 

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.