Ogłoszenia duszpasterskie

 

Z POWODU SZERZĄCEJ SIĘ EPIDEMII COVID-19 I WPROWADZONYCH NA NOWO OBOSTRZEŃ SANITARNYCH ZACHĘCAMY DO NAJRZADSZEGO KONTAKTU BEZPOŚREDNIEGO, STOSUJĄC SIĘ DO ZALECEŃ PAŃSTWOWYCH JAK I KOŚCIELNYCH

BIURO PARAFIALNE POZOSTAJE ZAMKNIĘTE AŻ DO ODWOŁANIA.

 

 

WSZYSTKIE SPRAWY DUSZPASTERSKIE PROSIMY ZGŁASZAĆ POD NUMEREM TELEFONU: 663 387 219  - W GODZINACH PRACY BIURA!

 

W SPRAWACH NAGŁYCH NP. POGRZEBU, PROSIMY O KONTAKT POD NUMEREM TELEFONU: 506 629 912

 

DO ODWOŁANIA NIE ZAŁATWIMY SPRAW ZWIĄZANYCH Z BIEŻĄCĄ ADMINISTRACJĄ CMENTARZY!

 

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 29 listopada 2020 r. (I Niedziela Adwentu)

 1. Msze św. w niedzielę o godz.: 730, 900, 1030, 1200 i  1830 .  W tygodniu Msze św. codziennie o 630, 1700  i 1830   
 2. Słowami adwentowej antyfony wołamy dziś ku niebu : Niebiosa rosę spuście nam z góry, ... niech chmury wyleją sprawiedliwego.
  Tym samym rozpoczynamy radosny okres Adwentu. To szczególny czas naszego przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy o wyjątkowym charakterze tego okresu. Postarajmy się nie ulegać wpływom tego świata i laickim tendencjom zawężającym nasze widzenie i postępowanie tylko do konsumpcji, świątecznych ozdób, kolorowych prezentów i nieustannego mówienia o magii świąt. Niech towarzyszy nam, nade wszystko, pragnienie duchowej odnowy, przez modlitwę, skupienie, skromność naszych obyczajów, wypełnienie dobrych postanowień i pragnienie pogłębienia wiary w oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w chwale na końcu czasów.
 3. MSZE ŚW. RORATNIE w naszym kościele codziennie o godz. 6.30 Z racji epidemii, w tym roku, nie możemy zaprosić dzieci do salki na bułkę i kakao lecz nie mniej serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i dorosłych do codziennego uczestnictwa w roratach. Na poranną Eucharystię przynosimy ze sobą lampiony.
 4. W najbliższych dniach w liturgii Kościoła obchodzić będziemy:
 • w poniedziałek - święto św. Andrzeja Apostoła.
 • w czwartek - wspomnienie Św. Franciszka Ksawerego, kapłana.
 • w piątek - wspomnienie dowolne Św. Barbary dziewicy i męczennicy.
 1. W tym tygodniu przypadają DNI EUCHARYSTYCZNE – I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Spowiedź Święta pierwszopiątkowa od godz. 16.00 Kapłani z posługą sakramentalną do chorych idą tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.
 2. Przez cały czas adwentu przed prezbiterium wystawiony będzie kosz, do którego będzie można składać dary żywnościowe. Członkowie Caritas naszej parafii rozdzielą te dary przed świętami Bożego Narodzenia najbardziej potrzebującym. Prosimy by składane produkty, w miarę możliwości, miały jak najdłuższy okres przydatności do spożycia.
 3. Zapraszamy także do wzięcia udziału w akcji PACZUSZKA DLA MALUSZKA organizowanej przez Fundację Małych Stópek. Fundacja jest organizacją Pro Life, wspomagającą kobiety w stanie błogosławionym, szczególnie w trudnej sytuacji życiowej. Koncentruje się także na pomocy rodzinom wielodzietnym, pomocy domom dziecka i hospicjom dla dzieci. W naszej parafii ta konkretna pomoc ma polegać na zakupie artykułów higienicznych: mydeł, kremów, np. kosmetyków dla nastolatków [wyszczególniona lista darów znajduje się na tablicy ogłoszeń]. Paczki należy składać pod choinką. Wszystkie te dary zostaną przekazane do Domu Dziecka w Chełmie, gdzie przebywają dzieci od 8 roku życia. Włączając się w tę akcję można zabrać ze sobą papierową bombkę z choinki gdzie znajduje się więcej informacji na ten temat.
 4. Na czas Adwentu, by wspomóc naszą drogę duchowego rozwoju i dobrego przygotowania się do Świat Bożego Narodzenia została przygotowana tzw. ZDRAPKA ADWENTOWA., w której znajdziemy propozycje pięknego i radosnego przeżycia tego okresu. Każdego, kto zechce skorzystać z tej formy przygotowania zapraszamy po Mszy Św. przed prezbiterium.
 5.  We wtorek o godz. 17.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych. Przypominamy, że jest nowy kalendarz Intencji Mszalnych na rok 2021. Zapraszamy do zapisywania intencji modlitewnych jak i składania całorocznych wypominków za zmarłych.
 6. Za tydzień, obchodzić będziemy w Kościele DZIEŃ MODLITW I POMOCY MATERIALNEJ DLA KOŚCIOŁA NA WSCHODZIE. O przeprowadzenie zbiórki do puszek prosimy członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
 7. W zakrystii można nabyć poświęcone opłatki i świece „Caritas” na stół wigilijny. Zadbajmy w tym względzie o naszych bliskich, sąsiadów, przyjaciół, szczególnie chorych i niewychodzących z domu.
 8. Nadal bardzo prosimy o wytrwałą modlitwę w intencji ustania epidemii, o modlitwę za chorych, zarażonych coronavirusem, w intencji służby zdrowia i wszystkich opiekujących się nami. Módlmy się także o mądrość i roztropność dla wszystkich, szczególnie tych, którzy lekceważą zagrożenie chorobą. Wychodząc z kościoła można zabrać ze sobą tekst modlitwy o ustanie epidemii za przyczyną naszego przemożnego i błogosławionego patrona, Stefana Wincentego Frelichowskiego.
 9. Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer Galilei, i nowy nr niedzieli.
 10. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 7.30 i 18.00, nowenna za wstawiennictwem bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w każdy czwartek o godz. 16.45
 11. Zapraszamy wszystkich do codziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu, która trwa w naszym kościele od poniedziałku do piątku, w godz. od 1730 do 1830.
 12. Polećmy Bogu zmarłych: śp. Henryka Schiller, śp. Elżbietę Wiese, sp. Andrzeja Woźniaka i śp. Jadwigę Basińską, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00                                                                                                    Dobry Jezu a nasz Panie …

 PRZYPOMNIENIE

Wszyscy uczestniczący wydarzeń religijnych odbywających się w kościołach mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2. Oznacza to, że w naszej świątyni dokładnie 110 osób ( 1650 m2 ÷ na 15 osób na m2 = 110 ).

 MODLITWA O USTANIE EPIDEMII KORONAWIRUSA ZA WSTAWIENNICTWEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIEDZA STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO 

Błogosławiony Księże Stefanie ! Twoje serce nieustannie żyło głębią wiary / i pełnią miłości Boga. / W twojej duszy nigdy nie gasła nadzieja / i harcerski zapał. / Nawet za cenę pogardy i cierpienia, nieustannie wzrastałeś w bezgranicznej służbie bliźniemu, /- aż do ofiary
z siebie. Przykładem kapłańskiego życia, a w nim umiłowaniem Eucharystii, pokazałeś jak być, w utrudzonym świecie, silnym i jasnym płomieniem Chrystusa - darem światła napełniającego Duchem Świętym. Gorliwość i pokora pozwoliły Ci stać się wzorem ewangelicznego siewcy.

Prosimy Cię błogosławiony księże Wincenty , módl się za nami, byśmy przeżywając czas pandemii i doświadczając zaraźliwej choroby nie tracili wiary, ale tak jak Ty potrafili nie ustawać w wysiłkach by w imię Chrystusa służyć sobie wzajemnie i dzielić się miłością. Uproś nam tę łaskę ! Niech Bóg, którego Imię zostało wezwane, w swojej wielkiej dobroci, odwróci od nas zarazę i zmiłuje się nad nami.

Twemu wstawiennictwu zawierzamy cały Kościół, naszą umiłowaną Ojczyznę i naszą parafię. Kapłanom uproś łaskę wytrwałości i moc Ducha Świętego, chorym łaskę zdrowia, łaskę pokoju wszystkim żyjącym w zamęcie, siłę i wytrwałość lekarzom i pielęgniarkom. Niech radości spotkania Boga w niebie dostąpią wszyscy Ci, którzy z tego świata odchodzą.

Błogosławiony Księże Stefanie Wincenty - módl się za nami.        Amen.

S U P L I K A C J A

Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami…

 1. Od powietrza, głodu, ognia i wojny             W.  Wybaw nas Panie
 2. Od nagłej i niespodzianej śmierci                 W.   Zachowaj nas Panie
 3. My grzeszni Ciebie Boga prosimy                 W.   Wysłuchaj nas Panie

 

 

MODLITWA O POKÓJ
(na motywach Listu do Efezjan]

Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur –wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników,
a zobaczyli współdomowników –w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię
Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta –a jeszcze wcześniej w nasze myśli –słowa, które budują, nie rujnują; leczą,
nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą
wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób
chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich
zmarłych.
Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!
Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna
wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają. Ty –rozpoznany czy
nierozpoznany –znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie
nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź. Amen.

APEL RADY STAŁEJ KEP W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO


1. Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
2. Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.
3. Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznej czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.
4. Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.
5. Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.

Wszystkim rodakom z serca błogosławimy.

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski