Ogłoszenia duszpasterskie
KOLĘDA:
LIST DO PARAFIAN - KOLĘDA 2021 PDF
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10 stycznia 2021 r.
NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
- Msze św. w niedzielę o godz.: 730, 900, 1030, 1200 i 1830 . W dni powszednie Msze św. o godz.: 800, 1700 i 1830
- Przeżywamy dziś Święto Chrztu Pańskiego. Wydarzenia z nad Jordanu ukazują nam Jezusa jako umiłowanego Syna Bożego, posłanego przez Ojca
w mocy Ducha Świętego dla zbawienia człowieka. Kierują także naszą uwagę na rzeczywistość samego chrztu. Dlatego podczas dzisiejszej liturgii zapalamy paschał – symbol Chrystusa, który jest Światłem prowadzącym nas do zbawienia. Dzisiejsze święto kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczyna się w liturgii Kościoła okres zwykły. Znakiem tego czasu jest zielony kolor szat liturgicznych – kolor nadziei.
[ w niedzielę cykl B, w dni zwykłe cykl I ] - We wtorek na wieczorną Eucharystie zapraszamy Akcję Katolicką, a w piątek rano Wspólnotę Bożego Miłosierdzia.
- Za tydzień Światowy Dzień Migranta, jak również XXIV Dzień Judaizmu.
- Przyszła niedziela to także trzecia niedziela miesiąca. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu. Naszą kolektę konserwatorsko-remontową przesuniemy na kolejną niedzielę 24 stycznia. Nie mniej jednak w przyszłą niedzielę o godz. 12.00 Msza Święta, jak zawsze, sprawowana będzie w intencji wszystkich parafian i składających ofiary. Pamiętajmy, że ta Msza Św. odprawiana jest również we wszystkich indywidualnych intencjach ofiarodawców.
- Wiemy, że w tym roku, z powodu panującej pandemii, nie jest możliwym tradycyjne spotkanie duszpasterskie zwane kolędą. Dlatego aby nie utracić kontaktu z wiernymi i świadomie nie narażać wiernych, a tym samym świadomie także nie pozbawiać się daru wspólnej modlitwy i łaski błogosławieństwa, zapraszamy naszych parafian do kościoła na specjalną Mszę Św. – „KOLĘDOWĄ” o godz. 17.00 Za tydzień zapraszamy mieszkańców ulic: Krasińskiego, Mickiewicza, Bydgoskiej, Derdowskiego, Franciszkańskiej, Starego Rynku i Chopina. Będzie to czas naszej szczególnej modlitwy o uproszenie Bożego błogosławieństwa, potrzebnych nam łask na czas Nowego Roku i uwolnienia nas od epidemii. Będzie to również chwila zawierzenia siebie samych, naszych rodzin i wspólnot Najświętszemu Sercu Jezusa, i Jego Boskiemu Miłosierdziu. Plan naszych liturgicznych spotkań, wraz z obrzędem błogosławieństwa domu, zamieściliśmy w Wiadomościach Kościelnych, jak również na stronach internetowych naszej parafii. Wiadomości wyłożone są na stoliku, można zabrać je ze sobą wychodząc z kościoła. Na tę Mszę Św. przynosimy do poświęcenia obrazy, krzyże, łańcuszki, pamiątki i inne przedmioty kultu, które zakupiliśmy w ostatnim czasie. Po Mszy św. będzie można zabrać ze sobą wodę święconą, by następnie dokonać poświęcenia własnego domu.
- Nowenna do MBNP w środę o godz. 7.30 i 18.00, a za wstawiennictwem bł. Ks. Stefana Wincentego w czwartek o godz. 16.45
- Polećmy Bogu zmarłych, którzy odeszli od nas w ostatnich dniach: śp. Zygmunta Falkowskiego, śp. Irenę Wawrzyniak, śp. Mieczysława Skrzypek, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia o godz. 12.00 Dobry Jezu a nasz Panie ….
KOLĘDA:
LIST DO PARAFIAN - KOLĘDA 2021 PDF
PRZYPOMNIENIE
Wszyscy uczestniczący wydarzeń religijnych odbywających się w kościołach mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2. Oznacza to, że w naszej świątyni może przebywać dokładnie 110 osób (1650 m2 ÷ na 15 osób na m2 = 110).
MODLITWA O USTANIE EPIDEMII CORONA WIRUSA
ZA WSTAWIENNICTWEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIEDZA STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO
Błogosławiony Księże Stefanie ! Twoje serce nieustannie żyło głębią wiary / i pełnią miłości Boga. / W twojej duszy nigdy nie gasła nadzieja /
i harcerski zapał. / Nawet za cenę pogardy i cierpienia, nieustannie wzrastałeś w bezgranicznej służbie bliźniemu, /- aż do ofiary
z siebie. Przykładem kapłańskiego życia, a w nim umiłowaniem Eucharystii, pokazałeś jak być, w utrudzonym świecie, silnym i jasnym płomieniem Chrystusa - darem światła napełniającego Duchem Świętym. Gorliwość i pokora pozwoliły Ci stać się wzorem ewangelicznego siewcy.
Prosimy Cię błogosławiony księże Wincenty , módl się za nami, byśmy przeżywając czas pandemii i doświadczając zaraźliwej choroby nie tracili wiary, ale tak jak Ty potrafili nie ustawać w wysiłkach by w imię Chrystusa służyć sobie wzajemnie i dzielić się miłością. Uproś nam tę łaskę ! Niech Bóg, którego Imię zostało wezwane, w swojej wielkiej dobroci, odwróci od nas zarazę i zmiłuje się nad nami.
Temu wstawiennictwu zawierzamy cały Kościół, naszą umiłowaną Ojczyznę i naszą parafię. Kapłanom uproś łaskę wytrwałości i moc Ducha Świętego, chorym łaskę zdrowia, łaskę pokoju wszystkim żyjącym w zamęcie, siłę i wytrwałość lekarzom i pielęgniarkom. Niech radości spotkania Boga w niebie dostąpią wszyscy Ci, którzy z twego świata odchodzą.
Błogosławiony Księże Stefanie Wincenty - módl się za nami. Amen.
S U P L I K A C J A
Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami…
- Od powietrza, głodu, ognia i wojny W. Wybaw nas Panie
- Od nagłej i niespodzianej śmierci W. Zachowaj nas Panie
- My grzeszni Ciebie Boga prosimy W. Wysłuchaj nas Panie
MODLITWA O POKÓJ
(na motywach Listu do Efezjan]
Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur –wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników,
a zobaczyli współdomowników –w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię
Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta –a jeszcze wcześniej w nasze myśli –słowa, które budują, nie rujnują; leczą,
nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą
wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób
chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich
zmarłych.
Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!
Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna
wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają. Ty –rozpoznany czy
nierozpoznany –znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie
nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź. Amen.
APEL RADY STAŁEJ KEP W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO
1. Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
2. Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.
3. Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznej czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.
4. Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.
5. Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.
Wszystkim rodakom z serca błogosławimy.
Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski