Parafia WNMP

Gdzie wiara łączy historie z teraźniejszością.

Segregacja odpadów na Cmentarzach

Segregacja odpadów na Cmentarzach

NA CAŁYM CMENTARZU OBOWIĄZUJE BEZWZGLĘDNY OBOWIĄZEK SEGREGACJI ODPADÓW 


W   celu   ułatwienia   prawidłowej   segregacji,   przy   kontenerach   na   odpady   zostały umieszczone   tablice   informacyjne   i   dokładnie   oznaczone   pojemniki.   Prosimy   o prawidłową segregację odpadów i wrzucanie ich do właściwych pojemników.
Posegregowane odpady stają się wartościowymi surowcami, a znaczną ich część można przetworzyć lub ponownie wykorzystać co wpływa na racjonalną gospodarkę odpadami. Dzięki temu wspólnie dbamy o środowisko i obniżamy koszty wywozu odpadów.
Jednocześnie informujemy, że do kontenerów nie można wrzucać gruzu i odpadów powstałych z budowy nagrobków stanowiących odpady budowlane. Odpady te muszą być zagospodarowane przez wykonawcę ww. robót we własnym zakresie.

NIESTOSOWANIE SIĘ DO PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI ŚMIECI SKUTKOWAĆ BĘDZIE
PODNIESIENIEM KOSZTÓW OPŁAT ZA DZIERŻAWĘ GROBÓW!

Zarządca cmentarza
Parafia Wniebowzięcia NMP w Toruniu
                                     
Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów

Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów

Słowo Biskupa Toruńskiego Wiesław Śmigiel z okazji peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów.


Drodzy kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy!
Kochani Diecezjanie!


Beatyfikacja rodziny Ulmów była ważnym i poruszającym wydarzeniem nie tylko dla wierzących, ale również dla wielu ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Od tamtego czasu rodzina Ulmów odwiedza nasze diecezje w znaku swoich relikwii. Jest to okazja do modlitwy z rodzinami, za rodziny i w rodzinach. Będziemy prosili o to, by rodzina była Bogiem silna – o umocnienie małżonków i wsparcie związków niesakramentalnych; pomoc dla młodych, aby Kościół był ich domem i szkołą komunii oraz aby rozpoznali swoje powołanie życiowe.  
W naszej diecezji peregrynacja wpisuje się w rozpoczęcie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia. Przede wszystkim chcemy, na wzór bł. Rodziny Ulmów, żyć na co dzień słowem Bożym, czerpać siły z liturgii, a przede wszystkim z Eucharystii oraz pragniemy odważnie i wytrwale realizować przykazanie miłości Boga i bliźniego. Przypomnijmy sobie słowa św. Jana Pawła II skierowane do rodziców, pierwszych wychowawców swoich dzieci, które wypowiedział 25 lat temu w Toruniu: Bądźcie dla waszych dzieci obrazem Bożej miłości i przebaczenia, starając się ze wszystkich sił budować rodzinę zjednoczoną i solidarną. Rodzino, to właśnie tobie powierzono misję o pierwszorzędnym znaczeniu: masz uczestniczyć w budowaniu pokoju, dobra, które jest niezbędne dla rozwoju i poszanowania życia ludzkiego.

Pragniemy również, aby peregrynacja, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, stała się modlitewnym przygotowaniem do Roku Świętego 2025. Chcemy, wpatrując się w przykład Dobrych Samarytan z Markowej, stać się pielgrzymami nadziei, ponieważ takie hasło Jubileuszu wybrał Ojciec Święty. Nadziei potrzeba każdemu z nas i całemu światu. Autor Listu do Hebrajczyków zachęca, abyśmy uchwycili się nadziei jako bezpiecznej i silnej kotwicy duszy (por. Hbr 6, 19).  


W Diecezji Toruńskiej peregrynacja rozpocznie się w sobotę 17 lutego br. Mszą św.


w Bazylice Katedralnej w Toruniu, w czasie której Dobremu Bogu powierzymy małżeństwa
i rodziny z naszej diecezji. Na tę Mszę św. zapraszam kapłanów, osoby konsekrowane
i wiernych świeckich z terenu diecezji, a szczególnie małżeństwa związanych ze wspólnotami odnowy życia rodzinnego. 

Bardzo proszę o włączenie się w peregrynację w poszczególnych kościołach stacyjnych. 
Potraktujmy ten czas jako okazję do osobistego spotkania z Rodziną Ulmów
i powierzenia Jej wstawiennictwu wszystkiego, co leży nam na sercu.
 
Niech to będzie czas zawierzenia, modlitwy, nawrócenia i przygotowania do Roku Jubileuszowego. 
Z modlitwą i błogosławieństwem
                                     

Kościół Wniebowzięcia NMP i bł. ks Stefana W. Frelichowskiego

posiada niepowtarzalną średniowieczną atmosferę tworzoną przez wydłużone okna, masywne filary międzynawowe i skarpy wewnętrzne, ale przede wszystkim równą wysokość naw i prezbiterium, zamkniętych sklepieniem gwiaździstym.

W wyposażeniu Kościoła dominują monumentalne gotyckie freski z XIV wieku, barokowe i rokokowe ołtarze, renesansowe organy, ambona i epitafia toruńskich rodzin patrycjuszowskich.

W prezbiterium obok rokokowego ołtarza głównego znajdują się pięknie rzeźbione gotyckie stalle z pierwszej połowy XV wieku i barokowe mauzoleum Anny Wazówny.

Image
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu

ul. Panny Marii 2, Torun, Poland

parafiawnmptorun@gmail.com

Ważne linki:
Image
© {2004} projesjonalni.pl