Parafia WNMP

Gdzie wiara łączy historie z teraźniejszością.

KONCERT - INAUGURACJA

"𝗝𝗔𝗞 𝗪 𝗦𝗧𝗔𝗥𝗬𝗠 𝗞𝗜𝗡𝗜𝗘"
Koncert Inauguracyjny 39. Świętojańskiego Festiwalu Organowego 
w formie 𝗞𝗜𝗡𝗢-𝗞𝗢𝗡𝗖𝗘𝗥𝗧𝗨! 🎬
 
Bezprecedensowa współpraca Świętojańskiego Festiwalu Organowego 𝘇 𝗠𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆𝗺 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝗲𝗺 𝗙𝗶𝗹𝗺𝗼𝘄𝘆𝗺 Energa Camerimage Festival owocuje w tym roku dla Państwa prawdziwą gratką na najwyższym poziomie artystycznym!
 
Już 𝟭𝟵 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟮𝟬:𝟬𝟬 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojańskiego Festiwalu Organowego będą Państwo świadkami KINO-KONCERTU - improwizacji do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża. 
 
Ten niecodzienny zabieg artystyczny ma na celu podkreślenie uniwersalności muzyki organowej, ale także kunsztu wykonawcy, którego zadaniem jest oddanie w dźwiękach i barwach emocji wywoływanych w słuchaczach przez obraz. Zabieg o tyle trudny, że wymaga od organisty biegłości w tworzeniu muzyki na żywo oraz otwartego umysłu niezbędnego do konwertowania obrazu na dźwięk.
 
Podczas koncertu w kilku miejscach kościoła zostaną rozstawione ekrany, na których będą Państwo mogli nie tylko oglądać film, ale także widzieć wykonawcę. Zaprezentowany zostanie obraz pt. „𝗧𝗵𝗲 𝗕𝗼𝗮𝘁” („Łódka”) w reżyserii i do scenariusza Edwarda F. Cline’a i Bustera Keatona z 1921 roku, z Busterem Keatonem w roli głównej.
 
Obok projekcji filmu w programie koncertu znajdzie się literatura organowa wybitnych twórców, takich jak Julius Reubke czy Olivier Latry, odznaczająca się bardzo wysokim poziomem trudności wykonawczej. 
 
Serdecznie zapraszamy na to nadzwyczajne wydarzenie, wstęp jak co roku oczywiście wolny.
 
Link do wydarzenia:
 
 

 

Kościół Wniebowzięcia NMP i bł. ks Stefana W. Frelichowskiego

posiada niepowtarzalną średniowieczną atmosferę tworzoną przez wydłużone okna, masywne filary międzynawowe i skarpy wewnętrzne, ale przede wszystkim równą wysokość naw i prezbiterium, zamkniętych sklepieniem gwiaździstym.

W wyposażeniu Kościoła dominują monumentalne gotyckie freski z XIV wieku, barokowe i rokokowe ołtarze, renesansowe organy, ambona i epitafia toruńskich rodzin patrycjuszowskich.

W prezbiterium obok rokokowego ołtarza głównego znajdują się pięknie rzeźbione gotyckie stalle z pierwszej połowy XV wieku i barokowe mauzoleum Anny Wazówny.

Image
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu

ul. Panny Marii 2, Torun, Poland

parafiawnmptorun@gmail.com

Ważne linki:
Image
© {2004} projesjonalni.pl